...

Co zrobić gdy kontrahent nie zapłacił?

Jednym z powszechnych problemów z jakim muszą mierzyć się przedsiębiorcy jest brak regulowania należności przez kontrahentów. W związku z tym muszą być przygotowani na skuteczne działania mające na celu zapobieganie takim sytuacjom. Stosowanie wewnętrznej procedury windykacji w dużej mierze powoduje wyeliminowanie ryzyka nieuregulowanych faktur. Dbamy o sprawne rozwiązania, dlatego przedstawiamy Wam krótką procedurę windykacyjną, dzięki której zwiększycie skuteczność odzyskiwania swoich należności.

Procedura windykacji:

1. Regularne monitorowanie terminów płatności- sprawdzajcie terminy płatności i na bieżąco monitorujcie status faktur.

2. Kontakt z dłużnikiem- w przypadku braku zapłaty należności w terminie maksymalnie 30 dni od terminu płatności. Skontaktuj się z kontrahentem i zapytaj o powód nieuregulowania należności. Być może nie dotarł do niego dokument do zapłaty lub o nim zapomniał.

3. Wyślij wezwanie do zapłaty- jeżeli nie masz kontaktu z kontrahentem lub obiecuje zapłatę, a mimo to należności nie wpływają.. Możesz również wysłać bezpłatne wezwanie do zapłaty Refinanse z informacją, że przejmiemy roszczenie w przypadku braku płatności.

Wystarczy kliknąć w poniższy link i otworzy się gotowy dokument do edycji:
hhttps://windykacja.refinanse.pl/wp-content/uploads/2023/10/Wezwanie-do-zaplaty-1-31-10-23.doc

4. Kontrahent nadal nie uregulował Twojej należności? Nie zwlekaj z reakcją, ponieważ oznacza to, że jest poważny problem z uregulowaniem płatności.

5. Zacznij działać, ponieważ 2/3 firm czekających ponad 60 dni na płatność odzyskuje tylko część należności. Co dziesiąta nie odzyskuje niczego.

Nieuregulowane należności stanowią znaczny problem dla przedsiębiorców, ponieważ istotnie wpływają na płynność finansową firmy oraz jej funkcjonowanie.

Negatywne konsekwencje związane z opóźnieniami w płatnościach:

1. Pogorszenie stabilności finansowej- firmy muszą regulować bieżące wydatki, takie jak np. wynagrodzenia pracowników, opłaty za media, zakup surowców. Brak oczekiwanych należności może spowodować trudności w ich uregulowaniu.

2. Trudność w utrzymaniu płatności wobec dostawców– kiedy jeden kontrahent nie reguluje płatności, może to spowodować opóźnienia płatności dla innych podmiotów. Zwiększa to ryzyko utraty zaufania w relacjach biznesowych.

3. Wpływ na zdolność inwestycyjną- brak płatności może ograniczyć zdolność przedsiębiorstwa do inwestowania w rozwój działalności. Firmy potrzebują stabilnych źródeł finansowania, a opóźnienia w płatnościach mogą wpłynąć na te możliwości.

4. Pogorszenie relacji z kontrahentem- zaufanie między kontrahentami jest kluczowe. Opóźnienia lub brak regulowania należności mogą prowadzić do jego utraty i ograniczenia możliwości przyszłej współpracy.

Pieczęć prewencyjna:

Dobrym rozwiązaniem zapobiegającym opóźnieniom w płatnościach jest pieczęć prewencyjna/windykacyjna w wersji tradycyjnej lub cyfrowej. Pieczęć informuje kontrahentów o tym, że firma na bieżąco monitoruje swoje płatności i korzysta ze wsparcia profesjonalnej firmy windykacyjnej. Szacuje się, że umieszczenie takiej pieczęci na wystawianych fakturach zmniejsza ilość płatności po terminie nawet o 50%! Koszt pieczęci jest jednorazowy, a Ty korzystasz z niej, tak długo, jak chcesz.

Jeśli znalazłeś się w sytuacji, gdzie kontrahent nie uregulował swojego zobowiązania finansowego, nie pozostawaj bezczynny.

Potrzebujesz pomocy? Zgłoś się do nas- https://windykacja.refinanse.pl/kontakt/

Firma Refinanse oferuje profesjonalne rozwiązania mające na celu skuteczne odzyskanie należności.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.